Skate literatura je věc, která v ČR moc nefrčí. Když si pak nějaká publikace dá na obálku hlášku "starý zákon českého skateboardingu", je přímo povinností, aby nám prošla rukama. Je fakt, že zmapovat celý počátky skateboardingu v ČR se zatím na papír nikomu v tak ucelený formě nepodařilo. Něco málo už sice bylo vidět v This a'int California, jedna bába povídala, že kdysi byl na Summercampu Mark Gonzales, ale jinak jsou tyhle pionýrský začátky zahalený mlhou.
Takže tahle bichle to hezky shrnuje. Nutno říct, že poměrně stravitelnou formou. Knížka je vytištěná na novinovým papíře a narvaná dobovejma fotkama (triky moc nečekejte, spíš takový lifestyle fotky, který jsou občas až směšně podobný současný fashion ). Knihomolové očekávající nálož hutnýho textu ale vyjdou naprázdno. Formát knížky jde v linii sbírání útržků informací o různých akcích od jednotlivých pamětníků, které jsou na každé stránce spíš rozházené než uspořádané. Zachování slangu starých skaterů pomáhá zachovat dojem orální historie generace skate taťků - "Ollie, ty vole, neexistovalo", to vystihuje :)
Zobák byl vždycky frajer! |
Námitky recenzenta na Novinkách, že knížka je o ničem, že narozdíl od německýho filmu nevypovídá o boji s režimem a že český skateři byli vlastně svazáci, co lezli režimu do zadku, aby mohli závodit je třeba brát s nadhledem jako názor člověka, kterej na prkně zřejmě nikdy nestál, nebo stál, ale nepochopil, že jak tomu jednou člověk propadne, nemůže bez toho být. To je všechno, nemyslím, že v řadách starejch skaterů jsou spolupracovníci STB, jen lidi, co prostě chtěli skejtovat.
Takovouhle bandu už ve skateparku nepotkáte! |
No tolik tak nějak ve zkratce k Prkýnkům na maso. Z grafickýho hlediska je knížka zpracovaná perfektně, obsahově se zřejmě netrefí do vkusu každýmu, ale jestli vás zajímá, jak vypadal českej skateboarding před revolucí, tak jí určitě doporučuju minimálně kvůli fotkám dnes již neexistujícího exkluzivního ditch spotu na sídlišti Stará Role v KV, kde se českej skateboarding rodil.
Žádné komentáře:
Okomentovat