čtvrtek 29. srpna 2013

Spot searchlight uvádí: přírodní bazén Katowice




Po delší odmlce se vrací rubrika Spot Searchlight. Tentokrát je to krásná streetová lahůdka co by kamenem od hranice dohodil u našich polských bratří. V  parku Tadeusza Kosciuzsky v Katowicích nedaleko super skateparku PTG, o kterém jsem už psal, se nachází krásný zelený bazének ne nepodobný tomu, co stál ještě nedávno v Praze v Karlíně. 


Přirozeně se jedná o klasickou parkovou fontánu, která podle slov lokálů bývá po většinu roku napuštěná, ale na jaře a před začátkem zimy se dají vychytat super okamžiky, kdy je fontána vypuštěná....a přesně o ty nám jde! Takže pokud byste měli tak za měsíc a půl cestu do Katowic, můžete tuhle parádičku ozkoušet.



Přibližný GPS souřadnice bazénku jsou : 50.244428,19.000004 . Fotky via: http://decha.slask.pl/spoty.php


středa 28. srpna 2013

Mind control!

Existuje skupina lidí, kterým přišlo zatěžko se na skejtu odrážet. Tihle lidi vymysleli mountainboardy s elektro motorem ovládaným joystickem v ruce. Lidská lenost šla ale ještě mnohem dál a týpci z Chaotic moon labs tohle prkno upgradovali do podoby, kdy ho ovládáte pouze myšlenkama. To už je trošku přehnanej fjůčr, ne? Reklamní slogan "Powered by your imagination" pak vlastně ani moc nepřehání.....


pondělí 26. srpna 2013

Test: skate deska Androbot

Ačkoli se v našich testech zaměřujeme převážně na skate boty, nebráníme se v zásadě žádné formě skate hardwaru, na kterém je co testovat. Proto jsem kývnul na nabídku Androbot shopu otestovat jejich skate desku. Notabene když jejich nová várka, která je aktuálně ve výrobě, by měla obsahovat i jeden design, který je inspirovaný naším webem :) Tak ať víte, do čeho jdete!

Pokud by vás výroba desek Androbot zajímala víc do hloubky, můžete mrknout na povedenou microsite, kterou nedávno spustili.




Fakt, že Češi jsou schopní sami vyrábět skate desky, hodně promluvil do situace na trhu - jak pozitivně díky  dobré kvalitě zpracování a příznivé ceně, tak i negativně kvůli neschopnosti ostatních firem vyrovnat se s novou konkurencí. Poslední značkou, která se rozhodla vstoupit na domácí trh, je skateshop Androbot. Jak jejich deska vypadá  a co vydrží?


Pokud hledáte desku  s čistě českým rodokmenem za rozumnou cenu - což je v současnosti, řekněme, do 900 Kč včetně gripu - spočítali byste možné varianty zřejmě na prstech jedné ruky. Zatím pořád platí, že konkurenční boj rozhoduje rozdíl na cenovce, ačkoli je většinou v řádech korun. Důvodem je pak zejména to, že kvalita všech značek je vnímaná prakticky identicky a za deskou často nic víc nestojí. Navzdory velice podobné ceně se ale může stát, že rozdíl v kavlitě mezi jednotlivými značkami je propastný.

Proto jsem si vzal do testu služebně nejmladšího člena domácí party - skate desku eshopu Androbot.cz. Desky přirozeně nevyrábí samotný eshop, ale český výrobce s téměř 20ti letou zkušeností s výrobou skate desek pro různé značky (člověka by ani nenapadlo, že v ČR se někdo může výrobě desek věnovat tak dlouho). V současné době jsou k dispozici dva designy - minilogo a big logo v šířkách od 7.5 do 8.5 palce za velice slušnou cenu od 750 Kč.

Na test jsem dostal desky v obou designech v šířkách 8,25´a 8,5´. Konstrukce desky je tradiční 7mi vrstvý kanadský javor, tedy osvědčená a nesmrtelná kombinace. Tvar desky rovněž odpovídá aktuální nejoblíbenější kombinaci - mírný concave s mírně větším nose než tail. To zaručuje optimální rovnováhu při tricích přes nose na streetu a kontrolu nad prknem v bazénu a kdekoli mezi tím.        
Z vlastní zkušenosti doporučuji použít 8.5´ desku na all terrain cruiser - nezastaví vás ani kočičí hlavy a nemusíte se jen vozit, ale i parádně trikovat bez ohledu na štěrk, spáry,... navíc jste všude za pár minut. Velice praktická záležitost!

Dojmy z testu:

Díky střednímu concave máte nad deskou potřebnou kontrolu, což oceníte zejména na zmíněném cruiseru. Velmi příjemně překvapil pop desky, který je rozhodně na české poměry přinejmenším nadprůměrný a neztrácí se ani po delší době. Díky speciální úpravě designu big loga, který se tiskne rovnou na dýhu, deska krásně jede ve slidech, což může být ale nepříjemné při lip tricích v bazénu, kdy může na copingu lehce podjíždět. Na okrajích desky  se dřevo po čase lehce “chlupatilo”, ale nemělo tendenci se štípat. Dokonce ani náraz v maxiální rychlosti do street “pyramidy” z kočičích hlav (neúmyslně samozřejmě), nedokázal dřevo vyštípnout, což svědčí o kvalitě použitého lepidla.

Nejlepší vizitkou  je samozřejmě to, že i po dvou měsících ježdění deska stále drží pop bez větších známek únavy způsobené skateboardingem na nejrůznějších DIY spotech a hrubých površích obecně.

Shrnutí:


Desky Androbot překvapily kvalitním zpracováním, oblíbeným tvarem, dlouhotrvajícím popem a s ohledem na cenu nadprůměrnou  celkovou výdrží. Jestli chcete podpořit dobrou českou věc, jsou Androbot desky správná volba.

pátek 23. srpna 2013

Vafle vs. hrneček - vulkanizovaná podrážka nebo cupsole ?


Ten boj trvá snad už od té doby, kdy se na prknech přestalo jezdit naboso a ačkoli se různí výrobci předhánějí v mutantech obou konstrukcí ( STI Fusion, Wafflecup atd.), ustálily se v zásadě dva hlavní směry, kterými se dá vyrobit podrážka skate boty - prošívaná (cuposle) podrážka, nebo lepená (vulkanizovaná).

Obě konstrukce mají svá pro a proti a záleží jen na vás, v čem by měla vaše skate bota vynikat, aby co nejlíp fungovala. V zásadě se dá ale říct, že fungování cupsole a vulkanizované podrážky nebude nikdy úplně stejné, ačkoli se v současnosti přiblížily víc než kdy předtím.

Klasický prošitý cupsole - éS Accel

Co je tedy cupsole podrážka? Charakteristickou vlastností cupsole konstrukce je litá forma svrchní vrstvy podrážky boty. Do té se pak zasadí, přilepí a někdy ještě přišije svršek boty. Odtud pochází anglický název cup čili hrnek, který v sobě drží "obsah boty". Největší výhodou cupsole bot je pak lepší opora nohy než u vulkanizovaných bot, protože skrze přištý bok je bota pevněji spojena s podrážkou. Lepší oporu pak ocení skateři zejména při "větších věcech" jako je skákání schodů nebo obecně dopadů z vyšší výšky, kdy hrozí zvrtnutí kotníku nebo odražení pat. Proti tomu taky chrání cupsole líp než vulkanická bota, protože umožňuje snažší integraci gelu do pat nebo po celé délce boty. Výsledkem pak bývá tenčí vyndavací vložka v botě, která kompenzuje hlavní nevýhodu cupsole bot a tou je horší "boardfeel" (dá se tohle slovo vůbec smysluplně přeložit do češtiny?). Díky své tvrdosti můžou cupsole boty například při tricích na zemi v menší rychlosti působit trošku necitlivě a neohrabaně, přinejmenším před jejich vyšlápnutím.

Příloha patentu jak vyrobit vulkanizovanou podrážku

A jak je na tom vulkanizovaná konstrukce a v čem vlastně spočívá? Patent na tenhle způsob výroby, myslím, vlastní jistý pán jménem Steve van Doren, který není nikým menším, než vlastníkem Vansu. Tajemství výroby, které od "vaflí" převzal celý svět, tkví v slepení vrstev podrážky, střední vrstvy a samotné boty, přelepení gumovým páskem kolem dokola  a její závěrečné zatavení v peci procesem vulkanizace - odtud název technologie. Střední vrstva mezi botou a podrážkou je kvůli slabší vazbě tenčí než u cupsole bot což na jedné straně přináší benefity ve formě citlivější boty, ale vybírá si svou daň v menších možnostech ochrany nohy. Z toho důvodu mívají vulkanizované boty poměrně tlustou vnitřní vložku ve stélce, aby kompenzovala chybějící materiál v podrážce. Kvůli tlustší vložce mají vulkanizované boty také nižší míru ochrany nohy ve smyslu stability do strany, která zvyšuje riziko zvrtnutí kotníku, protože vložka drží v botě de facto pouze vaší vlastní vahou a při nárazu do strany se může snáze posunout a následky si můžete domyslet sami.

Způsob jak se vulkanizovaná bota vyrobí ukazuje hezky video od Lando footwear:



Tak to je zhruba vše, co se dá v krátkosti říct o výhodách a nevýhodách jednotlivých konstrukcí. Tenhle článek si neklade za cíl soudit a přesvědčovat lidi o správnosti používání vulkaniky nebo cupsole bot. Každý způsob má svoje velká pro a je jen na vašem konkrétním posouzení, jak velké mínusy pro vás znamenají jejich nedostaky. Obecně se dá asi říct, že skateři jezdící tzv. "high-impact" skateboarding budou preferovat spíše cupsole stejně jako jezdci, kteří třeba už v miunlosti prošli vážnějším zraněním nohy, protože cupsole jim poskytuje lepší ochranu nohy před nárazy. Skateři, kteří se soustředí na "low-impact" skateboarding budou zase spíš preferovat vulkanizované citovky, které jim umožní maximální kontrolu prkna při flip tricích nebo naopak při jízdě v bazénu, kde je boardfeel taky hodně potřeba. Tím jsme popsali černou a bílou možností konstrukce skate boty. Většina bot na trhu se ale pohybuje někde v "odstínech šedi", takže je třeba zvolit kombinaci, která vám vyhovuje nejlíp.

Na závěr ještě "2 odstíny šedé" stojící buď napůl mezi cupsole a vulkanikou nebo úplně mimo:



  • STI Fusion - technologie lité střední vrstvy za tepla nahrazující lepidlo. De facto je pásek kolem dokola pouze z estetického důvodu, aby bota nevypadala divně. Dle vlastních zkušeností má bota super boardfeel a je lehčí než klasická vulkanizovaná, takže plní to, co výrobce slibuje. Sole Tech představil STI Fusion asi před dvěma lety, ale navzdory poměrně velké kampani a funkčnosti systému, se po nějaké době začal vracet zpátky ke klasické vulkanizované konstrukci nebo jiným experimentům. Škoda.... http://stifusion.com/


  • Wafflecup - technologie, se kterou přišel Vans zhruba před rokem. Jedná se o kombinaci obou konstrukcí. Kolem svršku boty se nalepí tenký pásek gumy a pak se celek vloží do speciálního cupsolu a zapeče se podobně jako klasická vafle. Konstrukce vypadá přinejmenším zajímavě a objevuje se u několika modelů v aktuální nabídce Vansu, ale na to, že by se začala šířit masově to zatím taky moc nevypadá....

pátek 9. srpna 2013

Před testem: Etnies Marana v ČR !


Tak i do naší země konečně dorazilo rudý šílenství, který rozpoutal Ryan Sheckler během street league. Pokud dobře počítám, tak se jedná o jeho šestý promodel u Etnies. O týhle botě kolují zvěsti, že se zřejmě jedná o nejlepší botu dosavadní historie a nejodolnější model, který je aktuálně na trhu.To už jsou sakra ambiciózní tvrzení, tak uvidíme, jestli jim Marana dostojí.

Prozatím jsem udělal pár produktových fotek páru, který do testu věnovala česká distribuce Etnies ffotwear, za což jí patří velký dík! Přiznávám, že jsem se původně těšil na klasickou rudou variantu, ale tahle černo červená je přesně ten typ, který v katalogu nevypadá nic moc, ale v reálu pak vypadá mnohem mnohem líp!

Etnies Marana - o čem to je:

  • pěna STI Evolution foam v podrážce
  • vložka STI PRO 1 Level footbed
  • lisovaný gumový panel na špičce
  • podrážka Etnies Non slip grip
  • skryté úchyty na tkaničky

Exkluzivní distribuci na Marany pro Českou Repbuliku má pouze Snowboardel. Takže pokud už teď boty sháníte, najdete je na jejich e-shopu nebo v kamenných obchodech.